Обобщение на урока февруари края на зимата. Обобщение на урока за старшата група

Оксана Николаевна Молчанова
Резюме на урока в старшата група „Характеристика на зимните месеци. Януари и февруари "

Обобщение на часовете в старшата група

Тема: „Характеристика на зимните месеци: януари и февруари.

Интеграция на образователните области: „Когнитивно развитие“; „Развитие на речта“; „Физическо развитие“; „Социално и комуникативно развитие“;

„Художествено и естетическо развитие“.

Цели: да изследва характерните признаци на зимата в неживата природа, зимните явления в природата; да се запознаят със старите имена на зимните месеци; научете се да идентифицирате зимните месеци по знаци.

Задачи:

Изяснете и разширете представите на децата за зимата.

Насърчавайте децата да анализират, да правят изводи, да формулират правилно отговора си.

Развийте логическо мислене, интелигентност, въображение, докато решавате загадки.

Да насърчава активното и добронамерено взаимодействие на децата с учител и връстници при решаване на игрови и познавателни задачи.

Материал:

Снимки със знаци на зимата; снимки: снежна преспи, виелица, слана, шарки върху стъкло, снежинки, водопади, реки, локви, лед, снеговалеж, облаци, дъжд, пара, снежинки, капки и др.

1. Въведение

Педагог: момчета, нека да играем с вас. Застанете в кръг, аз ще хвърля топка на всеки от вас и ще назова сезоните, а в замяна трябва да ми кажете цвета, който принадлежи към това време на годината. (Децата играят).

2 Основна

Педагог: Много добре! Кое време на годината имаме сега?

Отговори на децата: (Зима)

Педагог: 1) След кое време на годината идва зимата при нас? (Отговори на децата: след есента).

2) Как мислите, на какво мирише зимата? (Отговори на децата: сняг, коледни елхи, студ.)

3) С какви признаци на зимата сте запознати? (Отговори на децата: заваля сняг, стана студено, дните станаха по-къси, а нощите по-дълги)

Педагог:(Илюстрацията през декември е публикувана)

ти донесе гатанки, чете гатанка за декември:

Към ниви и ливади

Сняг валя до пролетта

Ще мине само нашият месец

Срещаме се Нова година (Декември)

Първият месец на зимата е декември. Навремето този месец се наричаше така: желе, лютня, студ. Декемврийски павета, декемврийски нокти, декемврийски нокти. Хората казваха: „Декември носи палто от овча кожа до пръстите на краката, рисува хитри шарки по прозорците, извайва око със сняг, замръзва зад ухото, боцка“.

Момчета, знаете ли, че навремето декември се наричаше „желе”. Защо мислиш? (Отговори на децата). Декември е много хладен и студен, така че се обличаме топло. Какво носим? (Отговори на децата).

... (Илюстрацията от януари е публикувана)

Прищипване на ушите, прищипване на носа

Изкачва се в ботуши скреж

Пръска във вода, пада.

Вече не вода, а лед. (Януари)

Вторият месец на зимата е януари. Как се наричаше януари в старите дни? Хората наричат \u200b\u200bянуари просинец, режат, както прерязва зимата на две. Този месец слънцето грее по-често и синьото небе наднича. Популярна поговорка казва: „Януари е пред прага - денят пристигна на пилешката стъпка“. През януари децата често играят различни игри. Какво можете да играете през зимата?

(децата наричат \u200b\u200bзимни забавления)

(Публикувана е илюстрация през февруари)

Сняг вали в торби от небето

Около къщата има преспи сняг,

Че снежни бури и виелици

Селото е ударено (февруари)

Последният месец на зимата е февруари. Как се наричаше февруари в старите дни? През февруари зимата среща пролетта. В старите дни февруари се наричаше вятър, вятър, бокогрей. Такива различни имена. Какво означава това? - Вятър - защото през февруари духа силен вятър. Метелица - защото през февруари често има виелици. И bokogrey - защото пролетта вече е близо и слънцето загрява още по-топло. А също, може би, защото когато духа вятър, виелица отвън, всички седят вкъщи и стоплят страни до печката.

Педагог: Момчета, ходим много по улицата

Разкажете ни за вашите впечатления от вашите наблюдения по време на ходене.

Помислете за илюстрации на дървета през зимата. Виждат ли се всички клони на дървото? (Не, много клони са покрити със сняг и слана.)

Какво се случи с клоните на дърветата през зимата? (Клоните се навеждат към земята от тежестта на снега. Дървото се разстила.)

Какво представляват снежинките? Как изглеждат?

Отговори на децата:

Педагог:

Динамична пауза:

Падна бял сняг,

Отиваме в кръг.

Сняг, сняг, бял сняг -

Малък бял сняг.

Сядаме на шейната

И бързо се втурваме надолу по хълма.

Сняг, сняг, бял сняг

Ние бързаме най-бързо

Всички деца станаха на ски,

Те тичаха един след друг.

Сняг, сняг, бял сняг

Върти се, пада върху всички.

Направихме буца сняг,

Дори направиха кукла.

Сняг, сняг, бял сняг

Куклата излезе най-добрата!

Децата са уморени до вечерта

И задрямал в креватчета

Сняг, сняг, бял сняг -

Момчетата спят най-трудно!

(децата изпълняват движения според текста)

Педагог:

Моля, кажете ми, деца, и какви приказки говорят за зимата?

Отговори на децата

(Учителят помага, ако на децата им е трудно да отговорят.)

В коя приказка момичето търсеше кокичета през зимата?

В коя приказка момичето събори снежно легло от пера?

В коя приказка северните елени са помогнали на момичето?

В каква приказка момичето не харесва слънцето.

В каква приказка сребърни монети паднаха изпод копитата на елен.

В каква приказка е „късаният непобеден“ късметлия

Педагог:

Браво момчета, вие знаете много приказки, момчета, много ми хареса как отговорихте днес, сигурно наистина обичате зимата. Ще можете ли да отгатнете загадките ми?

Без ръце, без крака

И той може да рисува.

Замръзване \u003d -

Живеех в средата на двора

Където децата играят

Но от слънчевите лъчи

Превърнах се в поток.

Снежен човек \u003d -

Зима на сиви покриви

Хвърляне на семена -

Отглежда бели моркови

Тя е под покривите.

Icicle \u003d -

Одеяло бяло

Не се прави на ръка.

Не е изтъкано или разкроено,

От небето на земята падна.

И не сняг, и не лед,

И той ще премахне дърветата със сребро.

От небето - звезда

В дланта на ръката - с вода.

Снежинка \u003d -

Без дъски, без брадви

Мостът е готов през реката.

Мостът е като синьо стъкло:

Хлъзгав, забавен, лек.

Педагог: Браво, всичките ми загадки са познати. Нека си спомним какво народни знаци знаете за зимата.

Отговори на децата:

Малко сняг през зимата - лято с периодични дъждове.

Снежна зима - за дълга пролет и дъждовно лято.

Топлите зими водят до студено лято.

Сухи и студена зима - за сухо и горещо лято.

Кълвачът започва да чука в началото на януари - до ранната пролет.

През януари има много дълги и чести ледени висулки - реколтата ще бъде добра.

Мразовитият януари е плодородна година.

Педагог: Браво момчета. А сега ми кажете какво направихме с вас днес? (детски отговори: играе, решава загадки) За кое време на годината говорихте? Кои месеци? Беше интересно? Какви нови думи сте научили? А сега да направим подарък за „Зима - зима“? И всички заедно ще нарисуват снежен човек.

Януари е началото, зимата е средата.

Януари - Бащата започва годината, той почита зимата.

Февруари е силен със виелица, март е капка

Февруари е богат на сняг - април е вода.

Водещ: Всички поговорки и поличби са се формирали от хората и в продължение на векове и са се предавали от поколение на поколение. В допълнение към поговорките, хората са измислили игри за всички сезони, а сега играем игра, втората се нарича „Златната порта“.

Игра на открито: "Golden Gate"

Описание на играта: двама играчи стоят един срещу друг и вдигат ръце нагоре - това е „Портата“. Останалите играчи се хващат, така че да се образува верига. Играчите - "порта" казват рима и веригата трябва бързо да премине между тях.

Златна порта

Не винаги се пропуска.

Първият път, когато се сбогува

Вторият път е забранен

И третият път -

Няма да ви пропуснем.

С тези думи ръцете се спускат: „Портата е затръшна“. Онези деца, които са хванати, стават допълнителни порти. "Портата" печели, ако успее да хване всички играчи.

Водещ: Поиграхме малко, а сега можем да се отпуснем, всички да седнат на столовете, време е да отидем по-нататък.

Вижте всички тук

Време е да тръгнете по пътя

Нашата камбана иззвъня

И с втория звън, Януари бърза да ни посети.

Детето излиза, прави илюстрация на януари, чете стихотворение

Януари е началото на годината

Мразът му е силен.

Цялата природа заспа.

Сега нямаме време за гръмотевични бури.

Под снежното одеяло

Земята почива.

В земята голяма и малка

Всички бели полета.

Вземете по-скоро шейната

Избягайте от къщата.

Да вървим рано

Скейт в снежната земя.

Водещ: Момчета, кажете ми какво можете да играете навън през зимата? Какво знаеш зимни игри и забавно?

Деца: правене на снежен човек, изграждане на крепости, шейни, пързаляне с кънки, ски, игра на снежни топки.

Водещ: Обичате ли да правите снежен човек? Нека всички заедно направим необичаен снежен човек.

Психо-гимнастика "Снежен човек"

Хайде, приятелю, бъди смел, приятелю, търкаляй снежната си топка в снега (децата се разхождат в кръг едно след друго, преструвайки се, че търкалят снежна топка пред себе си).

Превърна се в дебела бучка (те спират и „нарисуват“ бучка с две ръце).

И ще се превърне в бучка от снежен човек („Начертайте“ снежен човек от три различни по големина кръга).

Усмивката му е толкова ярка! (преструвай се, че се усмихваш)

Две очи, шапка, нос, метла (показвам очи, покривам главата си с длан, показвам носа си, държа въображаема метла).

Но слънцето ще се пече леко - (клякайте бавно)

Уви - (сви рамене)

И няма снежен човек. (разтворете ръцете си отстрани)

Водещ: През януари по правило сланите се засилват, зимните вечери са дълги и за да мине време, хората измислят и разказват приказки, много от които майките ви четат и сега. Момчета, какъв руски народни приказки ти знаеш?

Децата наричат \u200b\u200bруски народни приказки.

Водещ: Имам и книга с приказка, но бедата е, че думите се губят там. Моля, помогнете ми да завърша историята и да я кръстя. Но имам малко състояние, този, който познае каква е приказката, вдига ръце и не казва на никого името на тази приказка. На масата ще имам снимки, изобразяващи приказки, онзи, когото извиквам, идва на масата и намира приказката, която сме съставили свами, показва ви я. Ако е така, всички заедно ще кажем как се казва. Готов. Слушайте ме внимателно.

Тест по руски народни приказки

"Колобок"

Той беше изпечен от брашно,

Беше смесен със заквасена сметана,

На прозореца той замръзна

По пътеката ... (валцуван)

Той беше весел, беше смел,

И по пътя изпя песен.

Зайчето искаше да го изяде,

Сив вълк и кафяво .... (мечка)

И когато хлапето е в гората

Срещнах червенокоса (лисица)

Не можах да се измъкна от нея.

Каква приказка? ... (Натруфен човек)

"Вълкът и седемте млади кози"

Живели седем деца -

Малко бяло ... (деца)

Мама ги обичаше

Мляко ... (нахранено)

Тук - щракнете и щракнете със зъби -

Появи се сив…. (вълк)

Като коза, която звярът пее:

Отворете, деца ... (Врата)

Майка ти дойде

Мляко за вас .... (донесено).

Ние ще отговорим без подкана,

Кой успя да спаси момчетата

Това го знаем от приказка

„... и .... "

"Маша и мечката"

Маша седи в кутия

Далеч тя (изглежда)

Кой я носи, отговорете

С бързи стъпки?

И го носи .... (мечка)

Заедно с пайовете.

Пътеката не е близо

Дълъг път.

Миша иска ... (отпуснете се)

Само Маша не дава

Седнете на пън.

И румена баничка

По пътя към …. (Яжте)

Бебето го похарчи

В бъдеще ще бъде по-умен.

Ето една книга

То "…. и ... "

Водещ: Вижте нашата маса все още има снимки с епизоди от приказки, които не сме посочили. Аз ще ги покажа, а ти ми разказвай приказки.

Водещ: Момчета, за да свети слънцето по-силно, пролетта дойде възможно най-скоро, хората излязоха и изиграха играта „Изгори, изгори ясно”

Игра на открито "Изгори, изгори ясно"

Описание на играта. Децата застават в кръг. С помощта на преброяващо устройство се избира водещият, който стои със звънец в средата на кръга.

Децата обикалят в кръг и казват думите:

Изгаряйте, изгаряйте ясно

За да не излезе навън

Погледни към небето

Птиците летят.

Камбаните бият.

След тези думи децата спират, а тези, между които ще има водач със звънец, до думите „Един, два, трима бягат“, тичат в кръг в различни посоки. Който изнесе камбаната напред, ще бъде водачът. Играта се повтаря 2-3 пъти.

Вижте всички тук

Време е да тръгнете по пътя

Нашата камбана иззвъня

И с третото звънене февруари бърза да ни посети.

Детето излиза, взема илюстрацията, изобразяваща февруари, чете стихотворение

Февруарско размишление и синьо ...

Възлюбен брат на пролетта! Февруари!

И на брезата има слаб мраз

Прозрачен опушен като воал.

Повече вятър, повече слана,

И снегът искри от луната

Но искрите на жълтата мимоза

Те сладко бръщолевят за пролетта.

Сърцето ти бяла птица ли е?

Махащи крила, проснат под?

Малина зората пуши ...

Времето на белите птици отминава.

Водещ: момчета, помислете и отговорете на въпроса, за какви бели птици става дума?

Децата отговарят за снежинките.

Водещ: така е, вие сте разгадали първата загадка от тези, които съм ви подготвил, а сега ме изслушайте внимателно, предполагам останалите загадки.

За да не се намокри есента

Не е кисело от вода,

Той превърна локвите в стъкло,

Направи градините заснежени. (замръзване)

Не съм бил отгледан.

Заслепен от снега.

Вместо нос ловко

Сложете морков.

Очите са въглища.

Ръцете са възли.

Студено, голямо,

Кой съм аз? (снежна жена)

Той лети от небето през зимата

Не ходете боси сега

Всеки човек знае

Винаги студено (сняг)

Три, три пристигнаха,

Конете в тези три са бели

А кралицата седи в шейната

Бяла плитка, бяло лице,

Как махна с ръкав -

Тя покри всичко със сребро. (зима)

Падане от небето през зимата

И кръжат над земята

Леки пухчета

Бял. (снежинки)

Водещ: Момчета, вижте колко сняг е паднал в снежни топки. Предлагам да го съберете, но за начало се подредете в един ред, запомнете имената на зимните месеци и ги назовете по ред. Разделени сте на отбори: първият отбор е декември, вторият е януари, третият е февруари. Започваме играта.

Игра на открито "Премахване на снежни топки с метла"

Децата са организирани в три отбора. Целта на играта е да вземете снежна топка от обръча един по един и да я натиснете с метла, за да я вкарате в целта. Победител е екипът, който изпълнява задачата по-бързо.

Обобщаване.

Водещ: момчета, февруари е последният зимен месец. Именно в края на февруари хората изпращат депутата и канят пролетта, навсякъде има тържества, а този празник се нарича „Масленица“. По традиция на Масленица се пекат палачинки и се пеят песни. Познаваме и руския народен танц „Палачинки“.

Децата изпълняват кръгъл танц "Палачинки"

Водещ: Значи нашето пътуване през зимния сезон приключи. Научихме имената на месеците, нови игри за игра през зимата, пословици и знаци за зимата.

Тема на урока: Лютна

Софтуерно съдържание: Продължавайте да запознавате децата с явленията неживата природа: Февруари е месецът на лютнята. Да се \u200b\u200bразвие в предучилищна възраст любопитство, внимание, фина моторика, въображение. Консолидирайте знанията за знаците на сезоните. За насърчаване на приятелски отношения, взаимопомощ, култура на поведение.

Материал: Кръговете на Lull за сезоните (три кръга: слънце, растителност, занимания за възрастни и детски игри). Моливи, хартия. Часовник "Сезони".

Ход на урока

Учителят кани децата да отидат до прозореца и да погледнат времето извън прозореца.

Когато разглеждаме времето пред прозореца, какво трябва да отбележим и опишем? (слънце, облаци, вятър, дървета, дрехи на хората)

Държани дидактическа игра „Прегледайте и изложете!“

Децата трябва да идентифицират и да изложат на масата основните признаци на сезона.

По кое време на годината трябва да поставя часовника ни Seasons? (на часовника трябва да настроите стрелката на сезона - зима, синята част на часовника).

Андрей, по кое време на годината ни показват знаците извън прозореца? (знаците пред прозореца ни показват, че сезонът е зимен)

Марина, какви знаци за зимата си сложила на масата си? (На небето няма слънце, то се скри зад облак. От облака пада силен сняг. По дърветата и земята има сняг. Отвън има силен вятър. Хората слагат кожуси, шапки, шалове и ръкавици.)

Дойде зимата. На улицата снегът пада тихо.

Как иначе може да се нарече това явление? (снеговалеж)

Когато вали сняг, има ли вятър или не? (когато вали сняг, няма вятър. Затова казват, че снегът пада ~ снеговалеж)

И ако духа силен вятър и се завихри във въздуха, как може да се нарече подобен природен феномен? (виелица)

И ако вятърът, който завихря снега, е много, много силен, как може да се нарече подобен природен феномен? (снежна виелица)

Вземете моливи и се опитайте да изобразите снеговалеж отгоре, виелица отдолу и снежна буря в средата на листа.

Има ли снеговалеж, виелица или виелица сега пред нашия прозорец? (обсъждат се детските отговори)

Какъв сезон ще дойде при нас след зимата? (Пролет)

Колко знаят как се нарича последният зимен месец? (Февруари)

В древни времена нашите дядовци и баби са забелязвали всичко, но са изразявали тези знаци с думи. Чуйте тази поговорка: „Метели и снежни бури полетяха през февруари!“

Защо мислите, че в Русия са казали така? (този месец винаги има виелици и снежни бури)

В Русия, когато идва месец февруари, обикновено също казват така: „Февруари дойде свиреп! Как сте обути? "

Защо мислите, че така са казали в Русия? (отговорите на децата се обсъждат и се довеждат дотам, че през зимата най-важното е да поддържате краката си топли, т.е. трябва да се обличате топло)

Как разбирате думата свиреп? (бодлив, ядосан, страшен, силен и т.н.)

Февруари е много зъл зимен месец. Този месец е най-гладен за всички горски и домашни животни. В края на краищата те също не харесват, когато духа силен вятър, много сняг и малко храна.

Но в средата на февруари се провежда удивителна среща. Този ден, 15 февруари, се нарича така - среща ~ среща. На този ден пролетно-червеното се опитва да види дали зимата на майката е силна или може би вече не?

Според вас с кого се срещате в средата на февруари? (зимата среща пролетта)

Зимата и пролетта ще се срещнат и ще започнат да показват силата си един на друг.

Кой от тях е по-силен, мислите ли? (обсъждат се детските отговори)

Всички се подготвят за тази среща. Пролетта е червена пита слънцето за червено:

Малка слънчева камбана

Внимавай, блести.

Запознайте се с пролетно-червения!

Изгони жестоката зима!

Кой предположи защо пролетта призовава слънцето да му помогне? (обсъждат се детските отговори)

Мислите ли, че майката зима иска да направи път за пролетта? (обсъждат се детските отговори)

Разбира се, зимата не иска да отстъпи мястото си на пролетта, затова тя измисля различни чудеса:

Това ще се помете със виелица;

През зимата ще се прави на спокойно, но снежно - ще се превърне в снеговалеж;

И тогава ще изкрещи, ахна, но щом започне да плаши всички: ще забележа, ще го внеса, ще го започна.

Колко от вас са предположили, коя зима ще извика своите помощници, за да помита, извие и предотврати пролетно-червено? (вятър).

Да, само в Русия казват: „Зимата не е страшна, но все пак се топи!“ "

За кои сезони се отнасят тези пословици? (за зимата и пролетта)

Държани дидактическа игра "Кога се случва това?"

На децата се дават кръгове Lully с картички с истории за сезоните. Децата трябва във всички кръгове да вземат картички за сезоните и да казват:

На най-малкия кръг, състоянието на слънцето: слънцето с лъчи, зад облак, без лъчи и т.н.

На втория кръг дървета и растения според сезоните: с листа, с жълти листа, заснежени дървета и др.

В третия кръг, класове за възрастни и деца в различно време години: плуване в реката, шейни, бране на зеленчуци в градината и др.

Това време на годината е лято. Защото слънцето грее ярко. По дърветата има зелени листа, цъфтят цветя. Хората правят слънчеви бани и плуват в реката.

Това време на годината е пролетта. По дърветата се появяват зелени листа. По пътеките минават потоци. Слънцето грее, но лъчите все още са малки. Хората събличаха топлите си дрехи и обуваха якета и гумени ботуши. И т.н.

В края на урока децата отново гледат през прозореца и отбелязват кой февруари е извън прозореца, яростен или не? Зимата срещна ли пролетта?

Резюме отворен клас за запознаване с околния свят „Пътуване зимни месеци"(Средна група)

Образователна област: Когнитивно развитие

Вид дейност: пряко образователна

Възрастова група: Старши

Тема: "Пътуване през зимните месеци"

Цел: Да затвърди идеята за зимата при децата. Развийте способността да възприемате красотата зимни явления природата, чрез отражението им в творбите на руски поети, в народни пословици и поговорки.

Софтуерно съдържание

Образователни задачи: да затвърди знанията за зимата: името на зимните месеци, зимни игри, пословици за зимата. Укрепете способността да отговаряте с пълни изречения. Разширете хоризонтите си с литературни произведения.

Развитие: продължете да развивате вниманието чрез игра. Да може да установи връзки между природните явления.

Образователни: да се възпита любов към руските народни произведения.

Предварителна работа: разглеждане на илюстрации за зимните месеци, изучаване на народни игри на открито, четене на руски народни приказки, запознаване с устното народно изкуство, култура и традиции на руския народ.

Лексика: лютня, желе, просинец, виелица.

Материали и оборудване: илюстрации със зимния сезон, книгата " Приказни гатанки», Илюстрации, изобразяващи руски народни приказки.

Напредък на дейността

В. Момчета, днес ще тръгнем на невероятно пътешествие през зимния сезон. Но първо, имам нужда от вашата помощ.

Момчета, забравих, как се наричат \u200b\u200bзимните месеци? Ще назова месеците на всички сезони, а вие пляскате силно с ръце, когато чуете имената на зимните месеци.

Играйте упражнение „Познай месеца“

В. Благодаря ви, че ми помогнахте да запомня имената на зимните месеци: първият месец е декември, вторият е януари и последният е февруари. Сега можем да започнем нашето пътуване.

(Учителят взема илюстрация, изобразяваща декември, чете стихотворение)

Декември е пълен с грижи -

Той не знае как да направи всичко

Той изпраща старата година

И празнува Нова година!

В. Да, момчета, декември е първият зимен месец. Навремето този месец се наричаше така: лютня, желе, студ. Хората казваха: „Декември носи палто от овча кожа до пръстите на краката си, рисува хитри шарки по прозорците, извайва окото си със сняг, боде с мраз зад ухото си. "

Защо мислите, че хората са казали това?

Д. През декември идват студове, трябва да се облечете много топло. На прозорците се появяват замръзнали шарки.

В. Кажете ми, в кой ден, ветровит или спокоен, замръзването се понася по-лесно?

Д. В безветрен ден сланата се усеща по-малко.

В. С пристигането на декември идват най-кратките дни и най-дългите нощи. 22 декември е най-краткият ден в годината. Денят трае само седем часа и половина. Сред хората има една поговорка „През декември зимата полага бели платна, а сланата изгражда мостове през реките. »За какво според вас е тази поговорка?

Д. През декември реките и езерата са покрити с лед.

Пада много сняг.

В. Момчета, знаете ли пословиците и поговорките за зимата? Какъв вид?

Д. През зимата слънцето грее, но не грее.

Февруари е силен със виелица, а март е спад.

Тъй като зимата не се ядосва, но ще се подчини на пролетта.

В. Всички поговорки и поличби са формирани от хората и се предават от поколение на поколение. В допълнение към пословиците, хората измислиха игри за всички сезони и сега ще играем една от тях. Играта се нарича Golden Gate.

Мобилна игра: "Златна порта" (Описание на играта: двама играчи застават един срещу друг и вдигат ръце нагоре - това е "портата". Останалите се обединяват, оформя се верига. Играчите - "портата" казват рима и веригата трябва бързо да премине между тях.

Златна порта

Не винаги се пропуска.

Първият път, когато се сбогува

Вторият път е забранен

Трети път - няма да ви пропуснем!

С тези думи ръцете се спускат, „портата се затваря“. Тези деца, които са хванати, стават допълнителни порти.

В. Страхотно! Забавлявахме се малко и сега се отправяме към следващия месец.

(Учителят прави илюстрация, изобразяваща януари)

Януари - началото на годината

Мразът му е силен.

Цялата природа заспа.

Сега нямаме време за гръмотевични бури.

Под снежното одеяло

Земята почива.

В земята голяма и малка

Всички бели полета.

Вземете шейната по-бързо

Избягайте от къщата.

Да вървим рано

Скейт в снежната земя.

Б. Януари е вторият месец на зимата. Хората наричат \u200b\u200bянуари - просинец. Защото за първи път след мрачното небе на декември се появяват първите острови на синьото небе. Народни поговорки четете: „Януари е на прага - денят настъпи на пилешката стъпка. "

Деца, какво би означавало това?

Д. През януари денят се увеличава много бавно.

Б. Правилно. Само два часа. Слънцето топли ли?

Г. Не, не загрява много.

В. Момчета, какви зимни игри играете навън през зимата?

Г. Изваяйте снежен човек. Ходим на шейни, кънки, ски. Играем на снежни топки.

В. Обичате ли да правите снежен човек? Нека всички заедно направим необичаен снежен човек.

Физ. минута. „снежен човек“. Хайде, приятелю, търкаляй снежна топка, търкаляй снежната си топка в снега (децата се разхождат в кръг, преструвайки се, че търкалят снежна топка пред себе си). Той се превърна в дебела буца (те спират и „нарисуват“ буца с две ръце) И той ще се превърне в буца на снежен човек. („Начертайте“ снежен човек от три бучки) Усмивката му е толкова ярка (усмивка) Две очи, шапка, нос, метла (покажете очи, нос, покрийте главата му с ръце, дръжте въображаема метла) Но слънцето леко ще се пече (те бавно приклекват) Уви! И няма снежен човек (те свиват рамене и разперват ръцете си отстрани)

V. През януари много силни студове, зимните вечери са дълги и за да не скучае руският народ измисли и разказа приказки. Момчета, какви руски народни приказки знаете?

Д. Колобок, Пилешка Ряба, Маша и мечката, Снежанка и др.

В. Имам и книга с приказки, но проблемът е, че думите се губят там. Помогнете ми да завърша историята и да я кръстя.

Тест по руски приказки.

"Колобок" "Вълкът и седемте деца"

Изпечен е от брашно Живели са седем деца

На заквасена сметана беше смесена Бяла, малка (деца)

Той замръзваше на прозореца. Мама ги обичаше

По пътеката (валцувано) Мляко (хранено)

Той беше весел, беше смел. Има щракане със зъби, да щракване -

И по пътя изпя песен (изпя) Появи се сив (вълк)

Зайчето искаше да го изяде, като коза, която звярът пееше:

Сив вълк и кафяво (мечка) - отворено, деца (врата)

И когато бебето в гората, майка ти дойде,

Запознах се с червено (лисиче) мляко за вас (донесено)

Каква приказка? (Колобок) Кой успя да спаси момчетата

Това го знаем от приказка

"... и ..."

В. И сега последният месец на зимата е ветровит февруари. (Учителят показва илюстрация за месец февруари). През февруари зимата среща пролетта. През февруари има силни студове, буря бушува, духа силен вятър. Руска поговорка казва: „През февруари двама приятели - слана и виелица“. През февруари често чуваме думите: виелица, виелица, виелица. Какво мислите, че е виелица?

Д. Когато духа вятър и мете сняг.

Б. Точно така, вятърът вдига снежинки от земята, мете като метла. Понякога виелица се нарича виелица. Ако слушате вой на вятъра, тогава можете да чуете „Вююуу. Гледам-оо-оо-ха. „Така се нарече виелицата. Случва се вятърът да набира и да хвърля сняг в различни посоки и нагоре, да се извива, да мете по земята. Наоколо нищо не се вижда, въздухът е облачен. Това е виелица.

В. Аз съм февруари, аз съм най-малкият син,

Аз съм майстор на виелици.

Ще ви охладя с вятъра,

Ще се въртя във снежен вихър

Ще покрия лицата си със сняг

И ще се удавя в снежни преспи,

Ще сипем безразборно сняг

И в джобовете и зад яката!

Не се страхуват от деца!

Не напуска двора!

Баба търкаля сняг

И то със силни и главни пиеси!

В. Подготвих ви гатанки за зимата.

Той расте с главата надолу, прозрачен и студен,

Само през зимата, а не цяла година. Той е мистериозен и плътен

Той виси от покривите много ловко и в топлината изведнъж оживява,

Този снежен морков. Сълзите се изливат и топят бързо.

Нито снежинка, нито свирка Какви сълзи се леят вода?

Това е голяма (лед) Е, разбира се, че е .... (лед)

Внезапно ще удари земята Той лети в бяло стадо

Бял вихър от бели мухи. И искри в движение.

Снегът се разстила като снежна преспичка Топи се като хладна звезда

Това е (виелица) В дланта на ръката ви и в устата ви. (сняг)

Рано сутринта на двора Той диша на прозореца -

Ледът се настани върху тревата. Веднага се покри с лед.

И цялата поляна стана светлосиня. Дори брезови клони

Сребърни искри (слана), покрити с иней .... (слана)

Обобщавайки:

В. Момчета, какъв е последният месец на зимата?

Г. февруари.

Б. Точно така, февруари. В края на февруари хората изпращат зимата и канят пролетта, навсякъде има тържества. Хората казват, че през февруари се срещат зима и пролет. Проверете зимата с весел празник, наречен МАСЛА. По традиция на Масленица се пекат палачинки и се пеят песни.

В. Нашето пътуване през зимния сезон приключи. Спомнихме си имената на зимните месеци, научихме нова игра през зимата и научихме нови поговорки и поговорки за зимата.

Урок

ФЕВРУАРИ - ПОСЛЕДЕН МЕСЕЦ НА ЗИМАТА

Задачи: изясняване и систематизиране на знанията на учениците за зимата; изясни свойствата на снега, леда; обогатяват речника на децата, развиват последователна реч.

Оборудване: картина "Зима"; природни календари; подкрепящи думи по темата; схеми за подкрепа по темата; референтни снимки за разказа "Снежна буря".

По време на занятията

Аз . Организиращо време

    Прочети текста.

Небето е облачно. В небето има сиви облаци. Сняг. На земята има големи снежни преспи. Духа студен вятър. Вятърът вдига сняг от земята. Това е виелица.

Децата четат текста на верига. След това се затваря и на дъската се поставят снимки от един план. Учителят кани учениците да реконструират последователността на изреченията и да поставят правилно референтните картинки на дъската.

II ... Въведение в темата на урока.

    За какво прочетохте текста? По кое време на годината са снежни бури? Къде отидохме с вас в последния урок? Какво видя?

    Колко от вас са познали за какво ще говорим днес в урока?

    Темата на нашия урок е „Февруари е последният зимен месец“. Ще обобщим наблюденията върху календара на природата, ще изясним знанията за зимата.

III ... Работа по темата на урока.

Разговор с използване на календара на природата.

    Кой месец идва сега? Какви дървета са нарисувани на страниците на зимния календар?

    Как изглеждат? Защо някои от тях са голи, а други зелени?

    Какво лежи на земята и на дърветата?

    Защо не се виждат трева и цветя?

    Кога имаше повече сняг - през декември или през януари?

    Какво беше времето през декември? През януари? През февруари?

    Имаше ли слънчеви дни? Колко слънчеви дни имаше през декември? А през януари?

    Кои дни са по-маркирани: ясно или облачно?

    Пребройте колко ветровити дни имаше.

    Беше ли горещо през зимата? Как се обличаха хората през зимата?

    Как да разберете от календара, че е било студено и мразовито и през трите месеца?

    Какво правят децата навън през зимата?

    Какви птици сте виждали?

    Какви други птици са останали да зимуват?

    Защо тези птици не отлетяха на юг към топлите земи?

    Какво са яли птиците?

    Къде са насекомите, защо не се виждат пеперуди и мравки?

    Какво правят горските животни през зимата?

    Лесно ли е животните и птиците да живеят през зимата?

Отговори на децата.

    Да, момчета, зимата съвсем не е като есента, това е много труден сезон за всички, особено горските животни и птици са гладни. Но много хора им помагат - хранят птици, бездомни животни; лесовъдите се грижат за обитателите на гората - разпръскват сено и сол върху хранилките. В същото време зимата е много красиво време на годината: всичко е бяло от сняг, изглежда чисто и пухкаво. Особено красива иглолистни дървета В снега.

Учениците разказват за времето.

    Погледни през прозореца и ми кажи какво е времето днес. Използване на схемите за подкрепа в историята (слънце, небе, земя, дървета, дрехи на хората, промяна в живота на животните, промяна в живота на птиците, занимания за деца)

Физическо възпитание

И днес през зимата - новосемейство,Ние с теб сме поканени на забавлението.Къщата е построена от преспи.А каква е височината? Това е такава височина.Бял килим на прага.Колко широко? Това е ширината.Вижте, таваните са заледениХай-хай, дантела!Пристъпваме по стълбите.По-високи крака, отгоре-отгоре.Отваряме вратите на стаите,Отдясно - пляскайте, отляво - пляскайте.- Здравей зима!Поклон пред любовницата:Здравей зима!

Обобщаващ разговор за зимата.

    Говорихме много за зимата. Сега, познайте загадките и обяснете отговора си.

Имам много за вършене:

Аз съм бяло одеяло

Покривам цялата земя

Побелявам нивите, у дома.

Моето име е...
(Зима)

Три, три пристигнаха,
Конете в тези три са бели.
И кралицата седи в шейната,
Белокоса, бяло лице.
Как махна с ръкав -
Всичко беше покрито със сребро.

(Зима)

    Какво трябва да направи зимата? Защо тя покрива земята с одеяло? Какъв вид одеяло покрива? Какво означава: „Беля къщи, ниви“? За какви три говорим? Защо всичко е покрито със сребро?

Какви звезди през слънцето не се затоплят,

На палто и на шал полето побелява,
Накрая, изрязани, шейна скърца

Ще го вземете ли - вода в ръката ви? Реките мълчат.

(Снежинки) (Зима)

    Има ли вода в ръката ми? Защо снежинките не се топят върху палтото?

    Защо полето побелява?(Покрит със сняг.) Защо шейната скърца?(Мразовито е.) Защо реките мълчат?(Обвързан с лед.)

Без ръце, но рисунка, Хижата е нова - трапезария за всички

Без зъби, но хапане. Обаждания за вечеря, за вкус на трохи.

(Frost) (Feeder)

    Кой къде рисува? Какви хапки?

    За кого хората закачат хранилки? За какво са необходими

Без дъски, без оси През лятото - сиво,

Мостът е готов през реката. През зимата - бял.

Мостът е като синьо стъкло:(Заек)

Хлъзгав, забавен, лек.

(Лед)

    Защо е хлъзгаво? Защо е забавно?

    Защо заекът е бял през зимата и сив през лятото?

    Студената зима е към своя край. Научихме, че зимата е един от четирите сезона. Освен зимата има: ...(Пролет) , … (лято) , … (падане) ... Зимата продължава ...(3 месеца) ... Първият месец на зимата е ...(Декември) , тогава тръгвай ...(Януари) и последния, трети месец - ...(Февруари) ... През зимата винаги е студено. Дните често са облачни. Сняг. Дърветата са голи. Земята е покрита със сняг. Реките и езерата са покрити с лед. Хората се обличат топли дрехи... Животните отглеждат топла козина. Птиците са гладни и се установяват по-близо до хората. Трябва да се грижим за птиците, да им помагаме да оцелеят през студения сезон.

IV ... Консолидация на наученото.

\

Учителят насърчава учениците да записват историята, като вмъква подходящи думи.

Февруари е _________________ месец зима.

второ, първо, трето

Времето е _____________________ отвън.

топло, мразовито, студено, горещо

Слънцето показва ______________.

по-рядко, по-често

От покривите ____________________ ледници.

капе, увисва

_________________ идва скоро.

пролет, есен, лято

Ученикът чете писмения текст. Взаимна проверка.

V . Обобщаване на урока.

    По кое време на годината приключва?

    Назовете зимните месеци.

    Какво се случва в природата през зимата? Какви са дърветата?

    Какво лежи на покривите и на земята?

    Какво носят хората през зимата?

    Как живеят птиците и животните през зимата? Как мога да им помогна?

    Какви зимни игри и занимания знаете?

    Назовете зимните празници.

Последни материали от раздела:

Риби по зодия, характеристики на рибите, съвместимост на рибите
Риби по зодия, характеристики на рибите, съвместимост на рибите

Самите Риби са много необичайни хора, поради което много интересни факти са свързани с тази зодия, която той много добре познава ...

Тълкуване на сънища: защо розата сънува
Тълкуване на сънища: защо розата сънува

Цъфтящи и ароматни рози в това обещават наближаването на някакво радостно събитие и лоялността на вашия избраник.Ако момиче реже рози насън

Тълкуване на сънища: защо облак сънува, облак, да види облак в съня, облак, което означава
Тълкуване на сънища: защо облак сънува, облак, да види облак в съня, облак, което означава

Не е често възможно да видиш небето насън. Такива сънища се помнят дълго време. Особено ако в небето има облаци. Затова винаги сме луди ...